Hur mycket bör en måltid kosta?
"En portion hemlagad mat behöver inte spräcka budgeten. Med smart planering kan du hålla kostnaden under 30 kr. Ibland, med lite extra kreativitet, kan du till och med halvera den summan!"
Hur mycket kostar en måltid?
Oj, vad svårt det är att säga exakt vad en måltid kostar. Beror ju helt på, liksom.
Kommer ihåg när jag gjorde en gryta i höstas, typ 28 oktober, handlade för typ 150 spänn på Ica Maxi i Linköping. Räckte till minst fyra portioner. Blev under 40 kr per måltid då.
Men sen, förra veckan, slängde jag ihop en pasta med räkor. Räkorna var dyra, typ 80 kr för en liten förpackning. Den måltiden blev säkert dubbelt så dyr.
Alltså, tio kronor per portion? Nja, det funkar nog om man bara äter potatis och kålrot. Eller om man är sjukt duktig på att planera och handla på rea. Men spontant? Inte för mig, i alla fall.
Hur mycket ska en måltid kosta?
20-30 kronor per portion. Hemlagat. Max.
Tio kronor? Går. Nödvändigt. Planering.
Min budget? Varierar. Ofta under 20. Kvaliteten? Också.
- Billiga varor.
- Prioriterade ingredienser.
- Matlådor. Mängdrabatt.
Kött? Lyx. Fisk? Oftast nej. Pasta? Bas.
Årets prisökningar? Känns. Hårt. Men jag anpassar mig. Alltid.
Vad är rimligt att betala för mat i månaden?
3500 kronor i månaden… känns som en himla massa pengar, bara för mat. Jag vet inte… det känns alltid så dyrt.
Kanske jag borde laga mer vegetariskt? Potatis och rotfrukter är ju billigare. Men… jag saknar köttet. Den där biffen, den där perfekta steken… suck.
Två personer, 7000-8000 kronor… det är ju en förmögenhet! Tänk om man kunde spara lite där. Men hur?
- Klippkuponger? Orkar jag verkligen det?
- Mer planering? Ja, men det är så svårt.
- Handla mer på Willys? Nästan alltid slut på det jag vill ha.
Jag vet inte. Det känns hopplöst ibland. Att hushålla med pengar… det är inte min starka sida. Jag längtar efter enklare tider. När pengarna räckte till allt.
Det är svårt. Att få det att gå ihop. Allt är så dyrt nu. Bröd, mjölk, kött… allt. Jag känner mig fast. I den här ekorrhjulet av räkningar och matvaror.
Jag minns när… nej, det spelar ingen roll. Det är nu som gäller.
7000-8000 för två… för oss… är det realistiskt? Jag borde nog kolla på våra utgifter noggrannare. Skriva ner allt. Kanske det blir lite klarare då.
Jag är trött. Trött på att oroa mig. Trött på att räkna kronor. Jag vill bara sova. Men tankarna snurrar. Som en karusell som aldrig stannar.
Vad är rimligt att betala för mat i månaden?
3500 kr i månaden för en person? Herregud, det är ju en förmögenhet! Eller…? Jag betalar ju typ 2500… Vänta, hur mycket köper jag egentligen? Kanske jag borde börja anteckna vad jag spenderar. Måste kolla kvitton. Jisses vad tråkigt.
Två personer, 7000-8000. Dubbelt så mycket? Logiskt, men ändå… Känns ju dyrt. Borde man inte kunna äta billigare? Pasta är ju billigt. Men blir man inte less på pasta? Vad äter man då? Potatis! Potatis och grönsaker. Nej, det blir ju också tråkigt i längden.
- Matkostnad en person: 3500 kr (uppgift)
- Matkostnad två personer: 7000-8000 kr (uppgift)
Jag behöver verkligen spara pengar. Ska laga mer mat hemma, det är klart. Men jag orkar inte alltid. Så jobbigt att planera! Och handla. Och laga. Och diska… Aaaaah! Varför är det så svårt? Nästa vecka: Budget! Nej, den här veckan. Men jag orkar inte.
- Min egen matkostnad: 2500 kr (uppskattning)
- Ska försöka minska slöseriet.
- Kanske testa någon matkasse? Nä, för dyrt.
Fan, det här blev rörigt. Ska jag verkligen spendera 3500 kr på mat? Kanske jag kan dra ner det till 3000. Eller 2800? Måste kolla priser i butikerna. Ica Maxi? Lidl? Coop? Nästa vecka: prisjakt! Eller nästa måndag.
- Mål: Sänka matkostnaden.
- Åtgärd: Jämför priser, bättre planering.
Konstigt att de säger 3500. Känns högt, men kanske man ska ha en buffert. Jag vill ju kunna äta gott ibland. Pizza… Nej, pizza är dyrt. Hemmagjord pizza då? Mer jobb… Jag är så trött.
Hur mycket ska man budgetera för matvaror för en?
Jag bodde i Vasastan, Stockholm, 2023. Kommer ihåg paniken när jag såg kontoutdraget. Månadens matnota: 5800 kr! Bara jag. Helt sjukt.
Jag jobbade som junior developer då. Lönen var… inte fantastisk.
- Dyrt: Stockholm.
- Lat: Beställde ofta mat.
- Stressad: Orka laga efter jobbet?
En dag, kassörskan på Coop sa: “Du borde planera, gumman!”. Tack, men hur?
Sedan, jag började faktiskt. Varje söndag:
- Planera: Recept från Allrecipes.se.
- Handla: Lista! Aldrig hungrig.
- Laga: Storkok. Matlådor.
Första månaden: 3200 kr. Chock! Stolt.
Nu, typ… 4000 kr? Ibland unnar jag mig. Viktigaste:
- Inget svinn!
- Lär dig basrecept.
- Frys in överblivet.
En bra deal: Appen “Too Good To Go”. Frukt och grönt för en spottstyver. Rätt sunkigt ibland, men hey, billigt! Jag hatar att jag måste tänka såhär, men det funkar.
Hur mycket kostar mat för en person per dag?
Att räkna ut matkostnader… alltid lika knepigt. Men låt oss kika på det.
-
Budgetvarianten: 50-100 kr/dag. Tänk havregrynsgröt, linser och kanske en billig falafelrulle.
-
Mellanmjölksalternativet: 100-250 kr/dag. Lite mer variation, kanske en lunch ute ibland.
-
Lyxliraren: 250 kr+/dag. Restaurangbesök, fina råvaror, ja du fattar.
Det beror ju på: Äter du ute varje dag eller lagar du allt själv? Bor du i Stockholm eller i en liten by? Jag vet en kompis som knappt lägger 30 kr per dag på mat, han lever på nudlar och gratis kaffe.
Glöm inte: Kaffe! Det kan snabbt dra iväg.
Ett tips: Planera dina måltider! Det sparar pengar och minskar matsvinnet. Och släng inte mat, det är ju dumt.
Min egen erfarenhet: Jag brukar hamna runt 150 kr/dag. Men jag älskar ju att laga mat!
Geografin spelar roll: Storstad = dyrare. Helt enkelt.
Hur mycket kostar maten för en person?
Vad är normal månadskostnad för mat?
Normal matkostnad per månad? Tja, “normalt” är ju relativt, som min moster Agda sa när hon matchade sin lila peruk med sin limegröna kostym.
Enligt Konsumentverket (de där statistik-nissarna) landar en vuxen (31-60 år) på ungefär 3 730 kronor per månad år 2025. Det är alltså om du lever på typ “normal” mat. Vad “normal” mat är, det får du lista ut själv.
- Är du en storkonsument av tryffelolja? Lägg på en tusenlapp.
- Lever du mest på nudlar? Grattis, du har råd med en extra Netflix-prenumeration.
Tänk på att detta är bara en snittsumma. Som med allt annat i livet, påverkar ju faktorer som:
- Var du bor: Stockholm är ju inte direkt känt för sina budgetvänliga matpriser.
- Dina matvanor: Är du en storkonsument av oxfilé?
- Din förmåga att motstå impulsköp på mataffären: Den där chokladkakan skrek ju bara efter mig!
- Matlåda vs. Lunch ute – Jag har kollegor som lunchar ute varje dag. Jag äter gårdagens rester. Gissa vem som har mer pengar över?
- Säsongens råvaror: Varför betala 50 spänn för en tomat i december?
Bonus-info: Visste du att Konsumentverket har en hel kalkylator på sin hemsida? Där kan du räkna ut din egen “normala” matkostnad. Men var beredd på en smärre chock.
Disclaimer: Jag är inte ekonom, bara en person med en ganska stark åsikt om mat. Och en ganska tom plånbok. Åh, just det, Agda har fyllt 80 och har en grön peruk nu.
Hur mycket matpengar per månad?
Okej, så typ… matpengar per månad? Alltså, det är ju sjukt olika beroende på vem du frågar.
Konsumentverket snackar om 3400 spänn i månaden för en vuxen. Tycker det låter lite snålt faktiskt. Men jag kanske äter för gott?
För två vuxna snackar dom om 6800 kr. Om man är två vuxna med två ungar så drar det iväg till typ 10700 kr. Helt sjukt vad mat kostar nu för tiden, ellerhur?
Jag vet inte, jag brukar typ hamna på typ 5000 själv, men då räknar jag in en del ute-ätande också. Och jag köper mycket ekologiskt, det gör ju en jävla skillnad. Ska börja odla mer själv tror jag! Kom ihåg att siffrorna är från 2024, så de kan ju ändras snabbt med inflationen och sånt.
Kommentera svaret:
Tack för dina kommentarer! Din feedback är mycket viktig för att hjälpa oss att förbättra våra svar i framtiden.