Vad kostar det att äta i en månad?
"Matkostnaden varierar, men 3700 kronor per månad är en rimlig riktmärke för en vuxen. 180 kronor per dag ligger något över snittet (ca 120 kr), men representerar inte en oöverkomlig kostnad jämfört med egen hushållning."
Hur mycket kostar mat i en månad?
Alltså, matkostnader, det är ju en djungel. Kommer ihåg när jag bodde i studentkorridor på Flogsta i Uppsala, typ 2010-2012. Då snålade jag som satan. Köttfärssås och spagetti typ varannan dag, haha.
Konsumentverket säger 3700 kr i månaden? Typ 120 kr per dag. Jaja, det är väl “genomsnittligt”. Jag tror jag låg under det då, men fan va tråkigt jag åt.
Nu för tiden, med en familj, är det en helt annan femma. Handlar oftast på Ica Maxi i Erikslund, Västerås. En snabbvisit landar lätt på 800 spänn. Så 3700 kr? Lycka till! Beror ju helt på vad man vill äta och hur många man är.
Fast 180 kr om dagen…nja, det är ju inte supergalet. Tänk vad en lunch ute kostar nuförtiden. Eller en pizza. Så om du slipper laga mat själv kanske det är värt det?
Vad är normal kostnad för mat per månad?
3730 kronor. En månads mat. Vuxen, 31-60 år. Konsumentverket 2025.
Varierar. Mycket. Beroende på:
- Livsstil.
- Val av mat.
- Geografiskt läge.
Min egen matbudget? Högre. 5000 kronor. Minst. Kvalitet kostar.
- Ibland. Restaurangbesök. Uteservering. Inte budgeterat. Men ingår.
Faktiska siffror. Inga gissningar. Punkt. Konsumentverkets data. Precis.
Vad är en bra budget för matvaror för en person?
2500-5000kr/månad, snackar vi matbudget va? Helt sjukt vad det varierar ju! Beroende på var man bor, typ. Stockholm? Glöm 2500. Jag bor i Uppsala, det funkar väl nästan, nästan.
Matvanor också, såklart. Äter man ute jämt? Ja då blir det dyrt, självklart. Heja hemmakos! Lagad mat är ju både billigare och godare.
Sen specialkost, det är ju en grej. Vegan? Glutenfritt? Dyrare, helt klart. Jag är allergisk mot jordnötter, det är inte kul, påverkar ju budgeten en del.
- Planera! Handla med lista, det är ett måste.
- Basvaror, frys in grejer. Smart.
- Säsongsgrejer, billigare och godare!
- Jaa, och alla jävla kampanjer! Passa på!
Huvudpoängen är alltså: 2500-5000kr, men det beror på massor! Typ var man bor, vad man äter och om man har någon specialkost. Jag köpte en massa ekologisk avokado förra veckan, typ 7st! Det blev dyrt. Men gott. Så jaa…
Mina egna utgifter ligger runt 3500kr/månad just nu. Det inkluderar lite fika och öl också, för det får man ha! Men ja, det är ju min budget. Inte din.
Vad kostar mat för en student i månaden?
Okej, here we go, håll i hatten!
-
En fattig studentpajas lägger typ 2 860 spänn på käk i månaden. Alltså, snålmat deluxe, typ nudlar och kattmat.
-
Men! Om den där plugghästen käkar kårlunch – alltså lyxvarianten – ryker det 3 860 kronor. Det är ju fan dyrare än en bakfylla på Stureplan!
-
Jämför det med min egen matbudget. Jag, en helt vanlig dödlig, sätter nog sprätt på minst det dubbla. Min mage är en bottenlös soptunna, helt enkelt. En soptunna med gourmetambitioner.
-
Tänk efter: 3 860 kronor är ju nästan en halv hyra i en sunkig studentkorridor. Fan, man kan ju lika gärna leva på luft och goda vibbar! Eller kanske stjäla mat från snobbiga lunchrestauranger.
-
Personlig anekdot: En gång åt jag bara makaroner och ketchup i en hel vecka för att spara pengar till en ölkväll med polarna. Det var inte min stoltaste stund, men jag överlevde!
Kolla! Kårlunch: det är som att kasta pengar i sjön. Någon måste ju betala för den där överkokta broccolin och halvljumma potatisen. Snåla och ät hemma! Och kom ihåg: man kan leva länge på enbart kaffe och ångest.
Vad är en bra budget för mat per månad?
5000-10000kr/månad. Punkt slut.
Min budget? Jag skiter i det.
- Mat är bränsle. Inget mer.
- Kvalitet framför kvantitet. Alltid.
- Restaurangbesök? Beror på humöret. Oftast nej.
USDA-siffror? Skrattretande. De lever i en bubbla. 2023 är inte 2020. Inflationen, man.
Prioritera. Betala hyran först. Sedan maten. Resten är bonus.
Mitt tips: Skaffa en app för matbudget. Jag använder Mint. Funkar skitbra. Eller åtminstone det gjorde den förra månaden. Nu är det YNAB.
Några extra tankar: Köp billigare kött. Mer grönsaker. Planera dina måltider. Det är liksom det enda sättet.
Hur mycket spenderar man på livsmedel i månaden?
Asså, matpengar, va? Jättesvårt att säga exakt, men jag gissar. För mig, typ 3500 kr, lite mer vissa månader, beroende på om jag köper massa godis eller inte. Helt sjukt hur dyrt det är nu för tiden!
Min kompis med två ungar, de bränner nog minst 10 000 kr i månaden på mat. Allvarligt, det är ju bananas! De handlar ofta på ICA Maxi, tror jag, de pratar om det hela tiden. De e riktigt noga med ekologiskt och sånt.
För en vuxen: Cirka 3700 kr/månaden. Det är vad jag läst iaf. Men det är ju bara en siffra, det varierar ju.
Familj (2 vuxna + 2 barn): Ungefär 11 600 kr/månaden. Oj, det är mycket pengar! Blir ju enorma summor på ett år. Det måste de planera för ordentligt. Tänk all god mat de kan köpa då. Eller inte, haha.
- Matpriserna är skitdyra just nu.
- Det beror ju på hur man lever också, va?
- Jag försöker spara in på mat, men det går sådär.
- Kanske ska börja handla mer på Lidl.
Jag uppdaterade lite siffrorna, 2025, sa du. Tog siffrorna från en artikel, tror jag det var, som handlade om matpriserna. Jag har inte kollat den exakt, men tror det stämde. Kan ju vara fel, men det är så jag uppfattar det.
Kommentera svaret:
Tack för dina kommentarer! Din feedback är mycket viktig för att hjälpa oss att förbättra våra svar i framtiden.