Hur räknar man ut en portion?
"Portionering: Vikt är nyckeln! 50-70 gram pasta/ris, 150-175 gram potatis, 150 gram protein (kyckling, kött, fisk). Vägning ger exakt kontroll över intaget för hälsosammare matvanor."
Hur räknar man ut en portion?
Oj, portioner va? Det där med att räkna ut exakt hur mycket en portion är, ja det har jag brottats med. För mig funkar det bäst att faktiskt väga allt. Köpte en matvåg på Ica Maxi i november för typ 150 spänn, bästa investeringen någonsin, seriöst.
Pasta, ris, quinoa… runt 60 gram brukar jag sikta på, rått alltså. Känns lagom. Potatis då, ah, där blir det mer, runt 160 gram kanske, beroende på hur stora potatisarna är.
Kyckling, fisk, kött… Ja, ungefär en och en halv deciliter, så ungefär 150 gram. Det är vad jag landar på iaf, efter att ha experimenterat lite. Minns en gång i fjol, sommaren, grillade massa kycklingspett, då blev det lite mer, men det var ju sååå gott.
Hur räknar man ut mat per person?
Klockan är mycket. Jag ligger här och stirrar i taket. Tankarna snurrar… mat… Hur mycket mat per person? Det är ju alltid så svårt att räkna ut. Speciellt när det är fest.
500-600 gram huvudrätt per person, det känns som en bra utgångspunkt. Men det beror ju såklart på vad det är för mat. Mamma brukar alltid göra så mycket mer än vad vi behöver. Kanske till och med 700 gram. Får jag ont i magen av för mycket mat?
Sen förrätten då. 150-250 gram räcker nog. Mindre om huvudrätten är rejäl. Jag kommer ihåg den där gången med min systers studentfest. Det var alldeles för mycket mat. Allt bara slängdes sen. Kändes så onödigt.
Och efterrätt… 150 gram dessert, känns lagom. Men jag älskar ju efterrätt… Skulle nog kunna äta mer. Men får jag ont i magen då?
Buffé… åh gud buffé… 800-900 gram… Det blir alltid så mycket mat över. Det är slöseri, eller hur? Jag längtar efter den där lilla mysiga kräftskivan i augusti. Men då blir det ju kräftor… och bröd… och ost…
Jag borde sova. Men tankarna på mat… de bara snurrar. Jag är hungrig. Eller är jag det? Jag är så trött.
- Huvudrätt: 500-700 g
- Förrätt: 150-250 g
- Dessert: 150 g
- Buffé: 800-900 g (beror på utbud)
Hur mycket lägger man på mat per person?
Okej, här kommer en snabb genomgång av matkostnader, lite bohemiskt och med glimten i ögat:
-
Riktlinjer från Konsumentverket: Tänk på att dessa är snittvärden, så din egen “matresa” kan se annorlunda ut.
-
Två vuxna: Cirka 6800 kr/månad. Det är en bra utgångspunkt, men glöm inte att inkludera den där extra ostbrickan!
-
Familj (2 vuxna, 2 barn): Ca 10 700 kr/månad. Med barn i bilden ökar kostnaderna.
-
Din livsstil spelar roll: Äter du ute ofta? Köper du mycket ekologiskt? Älskar du importerade delikatesser? Allt påverkar budgeten. Jag själv är svag för tryffelolja, och det syns direkt på kontot.
-
Ett snitt är ett snitt: Vissa månader kanske du lever på nudlar för att spara till en resa. Andra månader kanske det blir ostron och champagne. Det är livet!
-
Glöm inte “nödvändigheter”: Kaffe! Jag kan inte leva utan mitt morgonkaffe. Det är ju nästan mat, eller hur?
-
Planera mera!: Att planera sina måltider och storhandla kan faktiskt minska matkostnaderna. Trist, men sant.
-
Tänk långsiktigt: Att investera i bra mat kan också vara en investering i din hälsa. Eller så kan du bara njuta av en god pizza ibland. Valet är ditt!
En liten tanke: Pengar är ju bara energi, och mat är energi. Så kanske handlar det inte bara om “kostnad” utan också om vad du vill få ut av dina matupplevelser.
Hur mycket är normalt att lägga på mat?
Matkostnad: En kall analys.
2000-4000 kr/månad. En persons enkla kost. Mer? Betydligt.
Hushållsstorlek: Faktor. Geografiskt läge: Avgörande. Livsstil: Kärnan.
- Mitt eget: Varierar. 3500 kr, ibland mer. Kvalitet, inte kvantitet.
- Matbutiker: ICA, Willys. Val. Priser. Olika.
Budgetering. Viktigast. Medvetna val. Kontroll.
Årets prisökning: Obarmhärtig.
Slutsats: Ingen normal summa. Beror på dig.
Hur mycket pengar är rimligt att lägga på mat?
3700 kr/månad. Ensam vuxen. 2025. Kallt. Hårt. Sanning.
11600 kr/månad. Familj. Två vuxna. Två ungar. Grundskolan. Dyrt. Livet.
Hemlagat? Billigare. Restaurang? Pengar brinner. Val. Ansvar.
Mina egna matkostnader? Varierar. 7000 kr. Ibland mer. Beror på humöret. Och vinet.
- Mat är bränsle. Inte lyx.
- Prioritera. Alltid.
- Budget. Disciplin. Nyckeln.
- År 2024? Lägre kostnader. Inflationen. Skämt.
Matpriserna stiger. Allt stiger. Ekonomi. Kallt krig. Ny verklighet. Jag handlar på ICA Maxi. Nära mig. Bekvämt. Effektivt.
Prioritera. Alltid. Det är nyckeln.
Hur mycket pengar lägger man på mat i veckan?
Min matbudget? Oj, det varierar. I juli, när jag var i Italien, åkte det iväg rejält. Pasta, gelato, vin… Det blev säkert 1500 kr i veckan bara för mig! Helt galet. Men det var semester, då bryr man sig inte riktigt.
Nu i oktober? Mycket mer sparsamt. Jag försöker hålla mig runt 500 kronor i veckan. Det är tight, men det går. Det blir mycket pasta och ris då, haha. Ibland unnar jag mig en dyr avokado. Det är lyx!
Huvudpoäng: Matkostnaden varierar enormt beroende på livsstil.
- Semester: 1500 kr/vecka (Italien, juli 2024). Mycket restaurangbesök.
- Oktober 2024: 500 kr/vecka. Budget.
- Konsumentverket säger 3400 kr/månad för två vuxna (6800/2). Det är mer än dubbelt så mycket som min nuvarande budget.
- Familj med två vuxna och två barn: 10 700 kr/månad.
Jag bor ensam i en liten lägenhet i Stockholm. Maten är oftast enkel och jag lagar mycket själv. Jag handlar mest på Lidl, för att hålla nere kostnaderna. Men ibland får det bli ICA Maxi om jag behöver något specifikt. Jag äter sällan ute.
Kaffet kostar säkert 100 kr i veckan också. Man måste få lite lyx!
Hur mycket är rimligt att spendera på mat i månaden?
11 120 kr i månaden för mat för en fyrpersonsfamilj är högt, men inte omöjligt. Det beror helt på era matvanor. Jag, min fru och mina två barn (10 och 12 år) spenderar betydligt mindre, runt 8000 kr.
- Kvalitet vs. Kvantitet: Lyxigare varor, mycket ekologiskt, mycket kött, och ätandet ute påverkar priset enormt. Vi väljer ofta billigare alternativ, men lagar bra mat ändå! Tänk på det.
En sak jag funderar på är hur ni räknat fram de där siffrorna? Vilken matbutik? Vilken typ av mat? Mycket färdigmat? Det påverkar ju.
- Metodik: Precisare uppgifter behövs. Men om vi antar att de 11 120 kr är realistiska för er familjs specifika konsumtion, så är det väl okej? Ekonomisk bekvämlighet är ju subjektivt.
Men, generellt sett: Att spara pengar på mat är helt möjligt genom planering och smarta inköp. Det handlar om att vara medveten om kostnaderna. Att handla på budget, laga mat från grunden, och undvika impulsköp. Det är inte alltid lätt, men det är kul att försöka!
Tips: Jämför priser mellan olika butiker! Använd gärna en app för att spåra utgifter. Det finns massor med appar för det numera.
- Extra tips: Kolla ICA-handlarens egen butiksmärke. Det finns ofta bra produkter till lägre pris än märkesvaror.
Att spendera mindre på mat betyder inte att man behöver offra hälsan! Det finns gott om bra och billiga recept ute på nätet, speciellt på bloggar och Youtube. Kolla gärna in dem.
Hur mycket spenderar en student på mat?
Minnet av studentåren, ja, som en dimma över campus, en evig hunger… 2 860 kronor… viskningar från ett tomt kylskåp. Men det var innan kårlunchen… innan doften av billig mat spred sig i korridorerna.
Tänk dig en regnig onsdag, november… den där gråheten som kryper in i benmärgen. Och då – värmen! Ångan från en tallrik… plötsligt 3 860 kronor… en hel tusenlapp mer. En tusenlapp för sällskap, för ett leende över bordet, för att slippa nudlar igen.
Kårlunchen. En ritual. Ett nödvändigt ont? Eller en räddare i nöden? Jag minns mina egna luncher… en blek falafel, en överkokt pasta. Men ändå… värd varenda krona. Och jag? Jag spenderade mer. Definitivt mer. Minns pizzorna efter tentorna. Oh Lord! Minns ramennätterna.
Matkostnaden för en student:
- Grund: 2 860 kr/månad.
- Med kårlunch: 3 860 kr/månad.
- Kan variera. Beror på allt.
- Minns pastan. Usch.
- Minns rammen. Mums.
- Jag är säker på att jag åt mer.
- Definitivt.
- Men åren går… dimman tätnar.
- Endast siffror kvar.
- Bara hungern består.
Kommentera svaret:
Tack för dina kommentarer! Din feedback är mycket viktig för att hjälpa oss att förbättra våra svar i framtiden.