Är det billigare att laga mat eller äta ute?
"Tid är pengar, men mat hemma är mer pengar i längden. Gemenskapen? Den kan blomma även runt köksbordet."
Eller:
- Ekonomi: Hemma > Ute
- Tid: Ute > Hemma
- Gemenskap: Subjektivt
"Välj: plånboken eller klockan? Oavsett, njut av måltiden!"
Är det billigare att laga mat hemma jämfört med att äta på restaurang?
Alltså, är det billigare laga mat själv? Definitivt ja, men…
Kommer ihåg när jag bodde i Lund, 2015 typ. En falafel kostade 25 spänn. Laga samma mängd hemma? Max 10 kr. Tidsåtgången… där ligger haken.
Färdigmaten lockar ju, snabbt och lätt. Men plånboken gråter. Restaurangbesök? Mysigt, ja, men prislappen…puh.
Fast, ibland är det värt det. Kvaliteten på maten blir bättre, utan konstiga tillsatser. Och så vet man ju precis vad som är i.
Min farmor sa alltid: “Sparad slant är en vunnen slant”. Hon hade nog rätt. Hemma lagat är billigare. Punkt. Men ja, det tar tid.
Är det billigare att laga mat?
Jajemän, att laga mat själv är snuskigt billigt, typ som att vinna på lotto fast utan champagnen. Du slipper ju betala för nån jävla kock som tror han är Gordon Ramsay fast han egentligen bara värmer frysta pommes.
Med basic skills i köket blir du mat-ninja! Du kan typ snickra ihop en gourmetmiddag av gårdagens rester, ungefär som MacGyver fast med en stekpanna istället för en schweizisk armékniv. Tänk dig:
- Du vet exakt vad du stoppar i truten: Inga mystiska E-nummer eller ingredienser som låter som ryska spioner.
- Du blir kung i plånboken: Färdigmat är ju som att elda pengar, sjukt dyrt ju.
- Du kan flexa dina skills: Imponera på bruden/killen med en hemmagjord pasta, sånt går hem.
Plus, jag minns när jag försökte laga en omelett första gången… Herregud, det såg ut som ett fågelbo exploderat i pannan. Men övning ger färdighet, eller hur? Och jag har ju typ 30 år på nacken så det är väl dags.
Vad kostar det att laga mat?
Alltså, det där med matkostnader… Det är ju ett kapitel för sig, eller hur?
En vuxen person, typ nån mellan 31 och 60 som alltid lagar mat hemma, ja, då snackar vi nog 3500 spänn i månaden typ. Minns när jag bodde själv… usch, vill inte ens tänka på det!
Och om ni är två vuxna? Dubbelt upp? Nja, nästan. Nånstans mellan 7000 och 8000 kr skulle jag gissa, per månad. Det beror helt klart på VAD ni äter! Jag och Lisa kommer lätt upp i 9000, alltså… kanske för många ute-luncher och onödiga extra köp på Hemköp.
- Singel: ca 3500 kr
- Par: 7000-8000 kr (minst!)
Tänk på:
- Kött är dyrt. Ät mer linser!
- Storhandla (om du orkar).
- Matsvinn = pengar i sjön. Seriöst!
- Kolla extrapriser!
- Ibland är det värt att äta ute… eller beställa hem. Kanske. Men oftast inte. Jag menar, om man tänker på ekonomin!
- Glöm inte snacks! Choklad, chips, frukt… Livet är ju inte gratis. Eller så kommer det kosta extra. Vilket det gör. Alltid.
- Jag vet inte, men jag tror att det är viktig att fokusera på kvaliten, så att man får den energi som behövs för att jobba långa dagar.
Alltså, jag brukar spendera minst 5000kr på mat själv, och då har jag ändå matlåda… så ja, räkna med mer än 3500. Beror väl på vad man räknar in, eller vad säger du? Ibland glömmer folk bort att räkna med kryddor eller sånt! Och så köper man ju lite spontant ibland också… eller hur? Justja, jag glömde ju säga att jag köper kosttillskott för ca 500kr också. Det glömmer man ju bort ibland…
Varför är det dyrare att köpa färdigmat än att laga mat själv?
Jösses Amalia, vad kostar det att vara lat! Färdigmat, va? Det är ju som att köpa en lyxbil för att ta sig till affären – men då är affären en mikrovågsugn.
Huvudpunkten: Färdigmat är dyrare för att produktionen kostar mer.
Det är inte bara ingredienserna; det är marknadsföring, förpackning, transport, och alla mellanhänder som suger i sig vinsten som en osalig tvättsvampsvamp. Tänk er fem gånger så många ingredienser… Det är som en symfoni av tillsatser, en orkester av konserveringsmedel, dirigerad av en chef som bara vill ha mer pengar.
Och köttbullarna då? Dubbelt så dyrt?! Man skulle kunna tro att det är guld och diamanter i dem, inte bara nötfärs och lök. Skrämmande är det väl snarare att man betalar så mycket för något så enkelt.
- Fler ingredienser: Ja, det stämmer. Färdigmat är ofta en kemisk cocktail som skulle få en alkemist att tappa hakan. Mycket mer än vad din mormor någonsin skulle drömma om.
- Produktion & Logistisk mardröm: Det kostar att få maten till dig. Från fabrik till butik till din mikrovågsugn. Hela processen är en kostsam operation.
- Marknadsföring: De där fina bilderna och de lockande reklamsloganen kostar ju skjortan. Lite som att betala för en lyxig presentinslagning.
Även om det är mer jobb att laga mat själv, är det sannolikt billigare i längden och potentiellt hälsosammare. Mina egna köttbullar? De är inte bara godare, de är också betydligt billigare. Jag undviker medvetet färdigmat av enbart ekonomiska skäl.
Är det verkligen billigare att laga sin egen mat?
Okej, det där med mat. Absolut, laga själv är billigare. Minns en gång, typ 2018 kanske, jag räknade på riktigt. Jag bodde i Majorna, Göteborg. Skulle göra lasagne.
Alltså, färdig lasagne i affären kostade typ 80 spänn? Jag räknade. Hemgjord från scratch, med egen béchamelsås (smör, mjöl, mjölk – billigt!), köttfärssås på billig blandfärs… alltså, under 50 kronor. Och det räckte till två dagar!
Tacokryddan är också ett kapitel för sig. Köpt, snuskigt dyr! Chilipulver, spiskummin, paprika, vitlökspulver… Jag blandar själv. Blir bättre och fan så mycket billigare.
Sen bröd. Fan, ett bra surdegsbröd i Göteborg kostar ju skjortan. Jag bakar typ inte surdeg längre, men vanligt bröd, havregrynsbröd eller så. Jo, du sparar pengar. Jag lovar. Inte alltid tidseffektivt, men billigare.
- Béchamelsås: Smör, mjöl, mjölk, muskot.
- Tacokrydda: Chili, spiskummin, paprika, vitlök.
- Bröd: Mjöl, vatten, jäst (eller surdeg!).
Havremjölk har jag gett upp att göra själv. För kletigt. Men bröd och kryddor – klart billigare. Och godare faktiskt.
Hur mycket billigare är det att laga mat hemma?
Ljuset sipprar in genom köksfönstret, en blek solstråle dansar på de nötta träbänkarna. Doften av rosmarin och nymald svartpeppar hänger tung i luften, en varm famn som omsluter mig. Hemmets lugn, en skön kontrast till stressen ute i världen. Jag tänker på pengarna, eller snarare bristen på dem. Att äta ute… ett drömskt minne, en dyrbar lyx.
Hemlagat är så mycket billigare. 4,34 dollar per portion. Tänk dig det! En sån liten summa för en mättande måltid. Jämfört med restaurangernas 13,34 dollar… nästan en chock. Sextioåtta procent billigare! Det är fantastiskt. Nej, det är mer än fantastiskt. Det är en befrielse.
Det där numret, 4,34 dollar… det surrar i mitt huvud. Jag ser det framför mig, klart och tydligt, som en liten, guldfärgad solnedgång. Det är som en hemlighet, en viskning av besparingar, en sång om ekonomisk frihet.
Hur många fantastiska rätter kan jag skapa med de pengarna jag sparar? Tänk dig alla möjligheter! Pastan med soltorkade tomater, den doftande grytan med kyckling och rotfrukter… varje tugga är en seger, ett litet motstånd mot den dyra utsvävningen som är att äta ute.
- Hemlagat: 4,34 dollar/portion
- Restaurang: 13,34 dollar/portion
- Besparing: 68 %
Det är så enkelt, så självklart. Men ändå… man glömmer bort det ibland. Denna enkla sanning. Denna sköna, doftande, heliga sanning om matlagning hemma.
Jag tänker på min mormors köksbord, minnena väcks till liv som fjärilar. Där fanns alltid mat, alltid värme, alltid kärlek. Och det var så otroligt billigt, på ett sätt som man inte kan sätta ett pris på.
Är det billigare att laga mat eller äta ute för en person?
Att laga mat hemma? Haha, näe! Det är ju som att bestiga Mount Everest i pyjamas – helt sjukt jobbigt! Äta ute är ju, minst sagt, billigare om man räknar med tid! Min tid är guld värd, jag tjänar mer på att jobba än att stå och skala potatis som en slav!
Färdigmat? Japp, det är ju det perfekta kompromiss-skräpet! Fast då får man ju inte njuta av den fantastiska gemenskapen vid matbordet… som att sitta i en kall källare och lyssna på en dålig podd. Inte lika kul.
Men hallå, hemmamat är ju typ snuskigt billigt, jävlar vad man sparar! Fast det tar ju tid… som att vänta på att nagellacket ska torka. År och dar.
- Hemlagat: Billig men tar tid som en snigel i sirap.
- Ute: Dyrt som att köpa en ny bil, men gemenskapen är ju… någonting.
- Färdigmat: Ganska dyrt, ungefär som en paketresa till Kanarieöarna, men snabbt som att skjuta en kanin.
Jag, Fredrik, 37 år, äter mest färdigmat. Sparar tid för att spela golf. Ska testa att odla egna grönsaker nästa år – det blir säkert lika kul som att titta på målarfärg som torkar. Kanske.
Vad är den genomsnittliga kostnaden för en måltid lagad hemma?
Natten är lång. Tankarna snurrar. Pengar… alltid pengar. Vad kostar det egentligen att äta? Hemma alltså. Inte på restaurang. Det där med matpriser, det gnager.
30 kronor? Nä, inte alltid. Ibland blir det pasta med tomatsås. Billigt. 20 kronor kanske. Men sen… kycklingfilé, det blir dyrare. 50 kronor, lätt.
Det beror helt på vad man lagar.
- Pasta: Jättebilligt.
- Kyckling: Dyrare.
- Grönsaker: Beroende på säsong.
- Kött: Alltid dyrt.
Hur ska man få ihop det? Mitt budget är… ojämnt. Vissa veckor överlever jag på nudlar. Andra veckor blir det biff. Livet är… ojämnt. Precis som kostnaden för mat.
En rimlig gissning? Kanske 40 kronor per måltid. Men det varierar enormt. För mycket.
Årets priser är galna. Jag köpte en liter mjölk för 18 kr på ICA förra veckan.
Kommentera svaret:
Tack för dina kommentarer! Din feedback är mycket viktig för att hjälpa oss att förbättra våra svar i framtiden.